Czy każda firma potrzebuje doradcy finansowego?

Dyrektor finansowy na godziny

Bardzo dużo mówi się o tym, jak wiele może dać doradca finansowy, jak ogromna jest jego wiedza i że warto mieć kogoś zaufanego w tej dziedzinie. Taki doradca może pracować zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Ale czy to oznacza, że każda firma powinna korzystać z jego wiedzy i doświadczenia? Czy naprawdę każda, nawet najmniejsza firma, powinna mieć swojego doradcę finansowego, czy właściwie można zupełnie sprawnie, działać bez kogoś takiego? Tak naprawdę wiele tutaj zależy od tego, z jakich instrumentów finansowych korzystamy i na ile się na nich znamy.

Nie każdy musi

Przede wszystkim warto sobie zdawać sprawę z tego, że to czy potrzebujemy doradcę finansowego będzie zależało jedynie od naszych potrzeb i kompetencji. Jeśli prowadzimy małą firmę, wiemy że będziemy korzystać praktycznie tylko z konta firmowego, a nie ma ono przed nami żadnych tajemnic, to spokojnie możemy się próbować obejść bez doradcy finansowego. Jeśli wszystko co chcemy wiedzieć o naszym koncie – wiemy, to nie ma najmniejszej potrzeby, abyśmy wydawali pieniądze, na zatrudnianie takiego specjalisty.

Chcemy czegoś nowego?

Może się jednak okazać, że kierujemy większą firmą i rozważamy zaciągnięcie kredytu. Jeśli posiadamy wiedzę, która pozwala nam na dokładne przeanalizowanie wszystkich dokumentów, to również możemy się obejść bez doradcy finansowego. Jednak jeśli tej wiedzy nie posiadamy, albo nie mamy dostatecznie dużo czasu, żeby się uważnie przyjrzeć różnym ofertom, to takiego doradcę finansowego powinniśmy zatrudnić.

Przede wszystkim musimy mieć do niego zaufanie, musimy mieć gwarancję, że porówna on ze sobą jak największą ilość banków i ich ofert, a także że wszystko to wytłumaczy nam w jasny i zrozumiały sposób. Dodatkowo trzeba tutaj podkreślić, że warto szukać opinii o konkretnym doradcy finansowym, tak abyśmy mieli pewność, że faktycznie zaoferuje nam on taką opcję, która będzie najkorzystniejsza dla naszej firmy. To czy potrzebujemy doradcę finansowego czy nie, będzie w dużej mierze zależało od tego, na ile znamy się na finansach i z jakich propozycji finansowych chcemy skorzystać.

Jeśli nie wszystko będzie tutaj dla nas jasne, to lepiej zrobimy, jeśli jednak takiego doradcę finansowego zatrudnimy. On za nas wyszuka najlepsze oferty, zaprezentuje je w odpowiedni sposób i dokładnie wyjaśni nam wszystkie różnice między nimi. Co więcej, później zajmie się organizowaniem wszystkich formalności.