Funkcje przestrzeni zielonych w miastach

www.medimedia.com.pl

Architekci krajobrazu podczas wykonywania swoich projektów muszą brać pod uwagę finalne przeznaczenie terenu, który mają zagospodarować. Nie jest to przecież tylko sztuka dla sztuki.

Parki, skwery i ogrody projektuje się w konkretnych celach, które mogą być dość różne. Oczywiście, każdy park ogród czy skwer musi dobrze się prezentować – estetyka jest więc bardzo ważna.

Musi on być również stworzony z myślą o ludziach. Trzeba więc zapewnić im odpowiednią liczbę ścieżek rowerowych, alejek spacerowych czy też ławek.

W niektórych przypadkach tereny zielone spełniają również funkcję edukacyjną. Najczęściej jest to jednak przestrzeń przeznaczona do wypoczynku i rekreacji, a także zabawy dla najmłodszych.

Dlatego też trzeba tam umieszczać odpowiednie instalacje (place zabaw dla dzieci, ścieżki rowerowe i inne tego typu rzeczy), a nie tylko same rzeźby i innego rodzaju elementy ozdobne. Nie można również zapominać o samej naturze – w parkach również zwierzęta powinny mieć odpowiednie warunki do egzystencji.