Książki godne polecenia – „Złodziejka książek”

„Złodziejka książek” autorstwa Markusa Zusaka to jedna z tych książek, które można polecić z czystym sumieniem. Od kilku lat znajduje się na liście światowych bestsellerów. W czym tkwi fenomen tej książki? Akcja toczy się w czasach II wojny światowej w miasteczku koło Monachium.

Książka opisuje historię dziesięcioletniej dziewczynki, Liesel, którą wychowuje rodzina zastępcza. Dzieciństwo i dorastanie w tamtych czasach nie było łatwe, jednakże dziewczynce udaje się odkrywać jego piękno, ponieważ na swojej drodze spotyka wspaniałych ludzi oraz kradnie książki, które czyta jednym tchem. „Złodziejka książek” to opowieść o miłości, głębokiej przyjaźni, zdolności do poświęceń.

Pokazane jest jak dużą siłę mają słowa, jak wiele mogą dokonać. Dla bohaterki są odskocznią od codziennego życia, któremu towarzyszy wojna. Choć akcja toczy się podczas wojny, to wydarzenia z nią związane są tylko tłem.

Jest to jedna z najpiękniejszych książek. Krytycy literaccy przypuszczają, że niedługo będzie zaliczana do klasyki literatury.