Kulturystyka

www.us.zagan.pl

Niewiele istnieje sportów, które w podobny sposób jak kulturystyka podchodziłyby do sprawy piękna i estetyki ludzkiego ciała. Skąd wziął się ten podziw wobec wyrzeźbionego i umięśnionego ciała sportowca? Wszystko zaczęło się w XIX wieku kiedy to kulturystyka zaczęła kiełkować na bazie ćwiczeń treningowych siłaczy i zapaśników.

Prekursorem współczesnej kulturystyki był niewątpliwie siłacz Eugen Sandow, który na przełomie XIX i XX wieku występował w różnych krajach podczas pokazów cyrkowych. Prawdziwa kulturystyka to wynalazek lat 40.

XX wieku. Kulturystyka to tak naprawdę dyscyplina polegająca na takim kształtowaniu sylwetki ciała, aby osiągnąć jak największą muskulaturę przy zachowaniu jak najmniejszej tkanki tłuszczowej.

Redukowanie tkanki tłuszczowej ma jeszcze bardziej podkreślać linię mięśni. Do najpopularniejszych kulturystów należy między innymi Arnold Schwarzenegger, który zdobył aż pięć tytułów Mister Universe.

Jest to również dyscyplina po którą coraz częściej sięgają kobiety. Kulturystki mogą brać udział w zawodach od 1970 roku.

u.