Węch ludzki

www.zetacorse.com suplementy diety

Zmysł powonienia to zdumiewająca zdolność, którą nie wszyscy w dobie wizualnych bodźców nawet zauważamy. Według niektórych naukowców ludzki węch jest w stanie odróżnić aż bilion zapachów. Niesłusznie uznajemy węch za coś oczywistego, to prawda, że nie jest on idealny (około 25 razy mniej czuły od węchu psów), ale wzbogaca nasze życie na wielu płaszczyznach. Największymi dłużnikami zmysłu powonienia powinni być smakosze, gdyż jak się okazuje większość smaku tak naprawdę znajduje się w zapachu. Kubki smakowe wyczuwają jedynie pięć różnych smaków.

Węch jest także odpowiedzialny za odbieranie subtelnych sygnałów hormonalnych. Dowiedziono również, że węch odpowiada za dobór partnerów seksualnych. Mało kto jest tego świadomy, że w istocie „poczuć do kogoś chemię” można właśnie za sprawą węchu. Zmysł węchu jest potężnym narzędziem, które wykorzystujemy codziennie. Powonienie ma nie tylko funkcję estetyczną, ale posiada również praktyczne zastosowanie.

To węch wielokrotnie informuje nas o tym, że artykuły spożywcze są nieświeże, ratując nas tym samym od nieprzyjemnych konsekwencji zjedzenia zepsutego jedzenia.