Metabolizm alkoholu
Wysokie spożycie alkoholu może się wiązać z nieprzyjemnymi skutkami na następny dzień. Czym jest to jednak spowodowane? Dlaczego mamy tzw.
kaca? Dlaczego po kilku głębszych jednego wieczora tracimy prawie cały następny dzień? Jest to spowodowane przez sposób, w jaki nasze ciało radzi sobie (albo nie radzi) z dużymi dawkami alkoholu. Alkohol w pierwszym etapie trafia do żołądka gdzie zaczyna się jego wchłaniania.
Później ten proces powtarza się w jelicie cienkim, w którym alkohol wchłaniany jest w prawie 80%. W ten właśnie sposób alkohol dostaje się do naszej krwi, gdzie dostaje się do miejsc, do których lepiej, żeby się nie dostawał.
Naczyniami krwionośnymi transportowany jest do wątroby. To w niej zachodzi proces, dzięki któremu (albo przez który) występuje tzw.
kac. Jest to konieczne, by oczyścić organizm z toksycznych związków tej przemiany metabolicznej (głównie aldehydu octowego).
Alkohol w swojej pierwotnej formie przemieszcza się po ciele dalej, najpierw do płuc, potem do serca, a z serca do wszystkich narządów, w tym do mózgu, aby później znowu trafić do wątroby i proces powtarza się, aż organizm nie ulegnie detoksykacji.